![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5864567
*
nr 586 4567
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 127
Kondition: skadad
Utrop:
100 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 juni 2009
kl 19:52:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/5 12:46:00
1
100 kr
29/5 20:09:46
2
250 kr
29/5 20:42:13
1
300 kr
31/5 13:07:15
3
550 kr
31/5 14:35:39
1
500 kr
31/5 14:36:03
1
600 kr
1/6 12:01:43
3
800 kr
1/6 17:50:44
4
1.100 kr
1/6 18:02:01
5
1.100 kr
1/6 18:02:36
5
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:09
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15
-
6023 Spegel
62x118 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53
-
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:32
-
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:23
*
Spegel
Kondition: skadad
nr 586 4567
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 127
Kondition: skadad
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 juni 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/5 12:46:00 | 1 | 100 kr |
29/5 20:09:46 | 2 | 250 kr |
29/5 20:42:13 | 1 | 300 kr |
31/5 13:07:15 | 3 | 550 kr |
31/5 14:35:39 | 1 | 500 kr |
31/5 14:36:03 | 1 | 600 kr |
1/6 12:01:43 | 3 | 800 kr |
1/6 17:50:44 | 4 | 1.100 kr |
1/6 18:02:01 | 5 | 1.100 kr |
1/6 18:02:36 | 5 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:09 -
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15 -
6023 Spegel
62x118 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53 -
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:32 -
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:23